हदम्यादले पीडकहरुलाई ‘फेवर’ गर्छ : हिरादेबी वाइबा – Sarangi News
आजकाे स्टाटस अफ द डे मा -हिरादेबी वाइबा
हदम्यादले पीडकहरुलाई ‘फेवर’ गर्छ : हिरादेबी वाइबा
यो सडक आन्दोलन गर्नुपर्ने विषय होइन। तर यस्ता आन्दोलनहरुले उत्पीडकहरुलाई थ्रेट हुनेछ। यो आन्दोलनमा सरिक हुन आउनुभएका तपाईंहरुलाई आभार भन्नुपर्ने हो। तर, आभार प्रकट नगर्दा पनि हुन्छ। किनभने हाम्रो समाजमा जति पनि हिंसामा परेका महिलाहरु छन्, उत्पीडनमा परेका महिलाहरु छन् दोहोरो–तेहरो उत्पीडनमा परेका महिलाहरु छन् यो देशमा। हिंसामा परेका ती सबै महिलाहरुका लागि यो आन्दोलन हो। हाम्रो यो साथले उनीहरुले आफ्नो पीडाका बारेमा बोल्न सधैं हिम्मत गर्नेछन्।

हाम्रो देशको राज्य संरचना, देशका संयन्त्र, देशका अन्य अवयवहरु कति पितृसत्तात्मक छन् भन्ने कुरा उनीहरुले निर्माण गरेको हदम्यादले हामीलाई देखाइरहेको छ। हदम्यादले कसलाई सहयोग गर्छ? हदम्यादले पीडकहरुलाई ‘फेवर’ गर्छ।


एउटा पीडितलाई आफूले भोगेको हिंसासँग लड्न लामो समय लाग्छ। हाम्रो सामाजिक संरचना, हाम्रो सामाजिक मनोविज्ञान कहिले पनि पीडितको पक्षमा छैन। यहाँका हरेक संयन्त्रले जहिले पनि पीडितले बोल्नेबित्तिकै ‘तैंले यसो गरिस् होला, तैँले यो गरिस् होला’ भनेर हिंसालाई जस्टिफाई गर्छ। यसरी हिंसा र हिंस्रकलाई जस्टिफाई गर्ने, पैरवी गर्ने, पुनर्स्थापना र संरक्षण गर्ने राज्यसत्ता र यसका संरचनाका विरुद्ध हाम्रो आवाज हो यो।
यो आवाज आज मात्रै होइन, जुन दिनसम्म महिला हिंसाका साना–साना घटनाहरु बाहिर आउँछन्, जुन दिनसम्म महिला हिंसाका शृंखलाबद्ध घटना भइरहन्छन्, त्यति बेलासम्म बुलन्द रहनेछ।

हाम्रो आन्दोलनको आयाम कहिले पनि सडक आन्दोलन मात्रै होइन। सडक आन्दोलन महत्त्वपूर्ण हो, यति हुँदा पनि आन्दोलनका विभिन्न आयामहरु हुन्छन् भन्ने हामीले बिर्सिनुहुँदैन। हामीले सामाजिक सञ्जालमा लेखेर हुन्छ, पत्रपत्रिकामा बोलेर हुन्छ, मिडियाका अन्य प्लेटफर्ममा आफ्नो आवाज पुर्याएर हुन्छ अथवा यसैगरी सडकमा उभिएर सामूहिक आवाज दिएर हुन्छ सधैँ हामी हिंसापीडितको पक्षमा उभिनेछौँ।  अन्शु खनाल काे वालबाट

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा अपडेट
धेरै पढिएको

लमजुङका अमित रसाईली भ्वाईस अफ नेपालको ब्याटलमा।

पुर्व खेलकुद मन्त्री जगत विश्वकर्मा मर्दी पदयात्रामा, पर्यटकको बढ्दो चाप।

स्व: जगदिश न्यौपाने रनिङ शिल्डमा २१ टिमको सहभागिता।

मध्यनेपाल नगरपालिकामा यात्रु सहायता कक्ष संचालन।

बाल गजल : दसैँ

पोखरामा एकल वाचनमा सुनिए त्रिपाठी


TOP