बाँदरको मुटु र पुरुषको चित्त : बालकथा – Sarangi News

बाँदरको मुटु र पुरुषको चित्त हुँदैन  (बालकथा)

           – नरिश्वर गौतम

 सपना पाँच वर्षकी थिइन् । उनीहरूको परिवार गरिब थियो । बाबुले जेनतेन भारी बोक्ने, खेताला जाने गरेर कमाउँथे । आमा  घरको काम, गाईबस्तु, कुखुराको हेरचाह गर्थिन् । जेनतेन दुवै जना मिलेर हातमुख जोर्ने व्यवस्था मिलाउँथे ।

एक दिन उनको घरमा बाबा र आमाबिच मनमुटाव भयो । दुवैजना भनाभन गरे । भन्दै जाँदा ठुलै झगडा भयो । आमाले महिला हकअधिकारका कुरा समेत भनिन् । कानुनको सहारा लिएर कारवाही गराउँछु भनिन् । भनाभनमा कोही पनि हार्ने स्थिति भएन । अब जित्न सकिन्न भन्ने लागेपछि सपनाकी आमा रुन, कराउन र चिच्याउन लागिन् । वरपरका मानिस जम्मा भए । सबैले सम्झाइबुझाई गरे । सपनाका बाबा हातमा नाम्लो लिएर साहुको भारी बोक्न गए । आमा भने भुनभुनाउदै र रन्थनिदै गरिन् । एक्कासि मनमा के आएछ खै माइत जाने विचार गरिन् । सपनाले अचम्म मानेर सोधिन्,- मामु कहाँ जान लाग्नुभयो ? आमाले झर्किदै भनिन्, अब मामाघर जाने, म बस्दिनँ यहाँ, हिँड जाऊँ । आमाले झोला बोकेर सपनाको हात तान्दै भुतभुताउँदै घरबाट निस्किन् । सपना चुपचाप पछि लागिन् ।

 बाटोमा जङ्गल, भिर पनि पर्दथ्यो । त्यहाँ धेरै बाँदरहरू तलबाट माथि जाने, तल हाम फाल्ने, एउटा रुखबाट अर्कोमा हाम फाल्ने गर्दै थिए । सपना अलिक डराइन् पनि । खेल्दाखेल्दै बाँदरहरू रुख र भिरबाट तल जमिनमा पनि बजारिन पुग्थे । सपना त्यो हेर्दै आमाको हात समातेर हिँडिरहेकी थिइन् । उनको मनमा खुल्दुली भयो । आमासँग सोधिन्,- आमा हामी पनि बाँदरजस्तै रुख, भिरमा जान किन नसकेको होला ? गयो भने के हुन्छ ? सपनाको जिज्ञासा सुनेर आमा झस्कँदै भनिन्,- के भनेको छोरी यस्तो ? कहीँ मान्छे पनि बाँदरजस्तै रुख, भिरमा जान र हाम फाल्न हुन्छ त ? मुटु फुटेर मरिहालिन्छ नि । आमाको उत्तरले सपनामा झन् कौतुहलता जगायो । उनले फेरि सोधिन्,- अनि बाँदरको चाहिँ मुटु फुट्दैन त ? सपनाको प्रश्नको जवाफ दिँदै आमाले भनिन्, – बाँदरको त मुटु नै हुँदैन र पो डर पनि लाग्दैन । हाम्रो त मुटु काँप्छ, डर लाग्छ । सपना धेरै चलाख थिइन् । उनले झट्ट अर्को प्रश्न गरिन्,- आमा, अनि हजुर र बाबा झगडा गर्नुहुन्छ, दुवै जना भनाभन गर्नुहुन्छ तर पनि हजुर मात्र रुनुहुन्छ । बाबा त रोएको देखिदैन नि ? आमाले अलि झर्कदै भनिन्, – आ, के के सोध्छे यो नानी पनि । अनि बा त पुरुष हुन् नि, किन रुन्थे त ! पुरुष त कठोर हुन्छन् नि ।

सपनाले फेरि सोधिन्, – हजुर चाहिँ किन रुने त? आमाले जवाफ दिइन्,- मेरो मन (चित्त) दुख्छ अनि पिर पर्छ र रुन्छु । सपनाले कुरा बुझेझैँ गरी भन्छिन्, – ए, मैले बुझेँ, बाँदरको मुटु नभएर भिर, रुखबाट हाम फाल्छ, बाबा चाहिँ चित्त (मन) नभएर कहिलै रुनु हुन्न । हजुरको चित्त भएर रुनुहुन्छ, हो ? छोरीको कुराले आमा झसङ्ग भइन् । छोरीको कुराले उनलाई कताकता छोयो । एकछिन त्यहीँ बसेर सोच्न थालिन्,- साँच्चै बाँदरको मुटु नभए कसरी बाँच्छ होला र ? यो त उसको खाना र सुरक्षाको लागि गरेको परिश्रम पो होला । अनि पुरुषको के साँच्चै हाम्रोजस्तै चित्त नै हुँदैन होला र ? उनीहरूको पनि मन दुख्दैन होला र ? किन कठोर हुन्छन् होला ? मनमनै प्रश्न र उत्तर पनि आयो । होइन, कतै मैले गलत बुझेकी त होइन? नारी पुरुष दुवै उस्तै मानव त हो । पुरुष पनि धेरै निरास, उदास हुने, चिन्ता मान्ने गर्छन् । मन पनि छ होला तर पनि आफूलाई कमजोर देखाउन नचाहेर पो मन दरो पारेका हुन् कि ? अनि समस्याको समाधान रोएर मात्र पनि त हुँदैन ।

अब म माइत जान्नँ । फर्केर घरमै जान्छु । आखिर जति उहाँले भन्नुभयो उत्ति मैले पनि भनेकी छु । उहाँ आफ्नो जिम्मेवारी पूरा गर्न लाग्नुभयो भने म यसरी माइत जानु ठिक हुँदैन । मैले पनि आफ्नो हक अधिकार मात्र होइन कर्तव्य र जिम्मेवारी पूरा गर्नैपर्छ ।

आमाले सपनालाई डोर्‍याउँदै घरतिर लागिन् । सपना भने छक्क परेर हिँडिरहिन् ।  

***********************************

गुल्मी । हाल : काठमाडौ

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

  मंग्सिर ९, २०८० शनिबार 78 Views

लघुकथाको ५५ औँ शृङ्खला

  मंग्सिर ९, २०८० शनिबार 195 Views

बालकविताः हजुरबाको चस्मा

  मंग्सिर ६, २०८० बुधबार 119 Views

बा आमाको माया (बालकविता)

ताजा अपडेट
धेरै पढिएको

लमजुङका अमित रसाईली भ्वाईस अफ नेपालको ब्याटलमा।

पुर्व खेलकुद मन्त्री जगत विश्वकर्मा मर्दी पदयात्रामा, पर्यटकको बढ्दो चाप।

स्व: जगदिश न्यौपाने रनिङ शिल्डमा २१ टिमको सहभागिता।

मध्यनेपाल नगरपालिकामा यात्रु सहायता कक्ष संचालन।

बाल गजल : दसैँ

नवराज विक हत्यामा संलग्न २३ जनालाई जन्मकैद, प्रेमिकालाई जेल सजाय


TOP