सरकारले बनायो महिलालाई महिनावारीमा बिदा दिने कानुन – Sarangi News

काठमाडौं । विगत केही वर्षदेखि महिनावारीमा बिदा दिने विषयमा धेरै देशमा बहस चलिरहेको थियो । स्पेनका महिलाहरु यस मामलामा विजयी भएका छन् । हो, यहाँका महिलालाई महिनावारी बिदा दिने कानुन बन्ने भएको छ । यससँगै महिलाले महिनावारीको बेला बिदा पाउने ठूलो अधिकार पाउने भएका छन् । वास्तवमा, विगत केही वर्षदेखि बहस चलिरहेको थियो।

स्पेनका सांसदहरूले महिनावारीको दुखाइबाट पीडित महिलाहरूको लागि मेडिकल बिदालाई अन्तिम स्वीकृति दिएको छ । यस्तो कानून बनाएर विश्वलाई धक्का दिने पहिलो युरोपेली देश बनेछ । स्पेनको संसदले बिहीबार कडा महिनावारीको दुखाइबाट पीडित महिलाहरूलाई दिइएको चिकित्सा बिदा दिने कानूनलाई अनुमोदन गरेको हो। यस्तो कानून अगाडि बढाउने पहिलो युरोपेली देश बनेको छ। यस विषयको पक्षमा १ सय ८५ मतले विपक्षमा १ सय ५४ मतले पारित भएको यो कानूनले यस विषयमा रहेको निषेधलाई तोड्न खोजेको स्पेनको वामपन्थी सरकारले जनाएको छ। माहिनावारीको बिदा हाल जापान जस्ता विश्वका थोरै देशहरूमा मात्र प्रस्ताव गरिएको छ।

चिकित्सा बिदा अन्तर्गत बिदाहरू उपलब्ध हुनेछन् । यो निर्णय अनुसार अब महिलाहरूलाई महिनावारीमा छुट्टै मेडिकल बिदा दिइनेछ। यस अवधिमा महिलाहरूले बिदाका लागि ट्याब छनोट गर्न र यसको समयसीमा तय गर्न सक्नेछन्। यस अवधिमा उनीहरूलाई यी बिदाहरूमा आरामसँग मनाउन सक्ने अधिकार हुनेछ। यो महिनावारी बिदाको उद्देश्य महिनावारीको समयमा धेरै दुखाइको सामना गर्ने महिलाहरूलाई राहत प्रदान गर्नु हो। यस अवधिमा महिलाहरू प्रायः असहज र कहिलेकाहीँ धेरै दुखाइ, टाउको दुखाइ र ज्वरोको साथ काम गर्ने गर्छन्।

स्पेनको संसदमा महिनावारीको समयमा बिदा दिने विषयमा लामो बहस चलिरहेको थियो । अन्ततः यो विधेयक १८५ मतले पारित भयो । समानता मन्त्री इरेन मोन्टेरोले मतदान अघि ट्वीट गरे,’यो महिलावादी प्रगतिको लागि ऐतिहासिक दिन हो।’

ध्यान दिनुपर्ने कुरा यो हो कि मानिसहरूले सामान्यतया मेडिकल बिदा कसरी लिनेछन्, महिनावारीको अवधिमा कति लामो हुन्छ भन्ने बारेमा अहिलेसम्म कुरा गरिएको छैन। साथै, चिकित्सा स्वीकृति बारे केहि भनिएको छैन। जे होस्, यो कानूनले स्पेनी महिलाहरूमा खुशीको लहर ल्याएको छ । यसले उनीहरूलाई करियर बनाउन थप प्रेरणा दिने अनुमान गरिएको छ ।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा अपडेट
धेरै पढिएको

प्रथम वसन्त स्‍मृति कपको उपाधी करापुटार भेटरान्सलाई।

बुद्ध आविमा पाहार ट्रसको स्थलगत अध्ययन, ८ कोठे अत्याधुनिक विद्यालय भवन बन्दै !

भोर्लेटारमा एक दिने स्वास्थ्य सिविर सम्पन्न।

भोर्लेटारमा प्रथम वसन्त स्‍मृति भेटरान्स कप शुरु।

बुद्ध आविमा जुनियर रेडक्रस सर्कल गठन तथा रेडक्रस अभिमुखिकरण सम्पन्न

सामाजिक बुुद्धिमत्ता : सम्बन्धको ‘मेटामफोर्सिस’


TOP