बालबालिकाहरूबिच परामर्श कार्यशाला – Sarangi News

पोखरा । चिल्ड्रेन नेपालको समन्वय/ब्यबस्थापन र आस्मान नेपाल, ललितपुरको सहयोगमा श्रमिक बालबालिकाहरुको निम्ति परामर्श कार्यशाला सम्पन्न भएको छ । बालबालिकाले अनुभव गरेका बालबालिकाको श्रमका फाइदाहरु,चुनौतीहरु,जोखिमहरु र जटिलता लाई बुझ्न श्रमिक र गैर श्रमिक बालबालिकाहरुसंग परामर्श गर्ने उद्देश्यले कार्यशाला भएको थियो । कार्यक्रममा १८ जना फरकफरक काममा सम्लग्न बालबालिकाहरुको सक्रिय सहभागिता रहेको थियो ।

कार्यशालामा बाल श्रम के ? किन ?, जिवनको एक दिन,शारीरिक नक्साङकन, बालबालिकाले गर्न सक्ने र नसक्ने कामको नक्सान्कन,बाल श्रम न्यूनीकरणमा सरोकारवालाको भुमिका,लगायतका बिसयमा सहजीकरण भएको थियो । बालबालिकाले रुचि अनुसार बाल श्रमको सम्बन्धमा उनीहरुलाई मन पर्ने र मन नपर्ने बिषयलाई चित्र मार्फत प्रस्तुति गरेका थिए । आफुलाइ खुशी लाग्ने र दुख लाग्ने क्षणको बारेमा पनि छलफल गरेका थिए। कार्यशालालाई आस्मान नेपालका गंगा सुबेदी र चिल्ड्रेन–नेपालका रमेश सुवेदी र सुनिता तिमिल्सिनाले सहजीकरण गर्नु भएको थियो । कार्यशालामा चिल्ड्रेन–नेपालका कार्यकारी निर्देशक डिल्ली प्रसाद शर्माले नेपालको संविधान, बालबालिका सम्बन्धी ऐन २०७५, बालश्रम निषेध र नियमित गर्न बनेको ऐन र श्रम ऐनले तोकेभन्दा कम उमेरका बालबालिकाहरूलाई काममा लगाउनुलाई‘बालश्रम’मानेको छ यसको पुर्ण कार्यन्वयन हुन जरुरी छ । सो भएमा मात्र बालश्रम न्यूनीकरणमा सहयोग पुग्ने भन्ने कुरा ब्यक्त गर्दै सबै सरोकारवालाले ध्यान दिनु पर्ने कुरा ब्यक्त गर्नु भएको थियो ।
बालबालिकाका लागी गुणस्तरीय शिक्षा सुनिश्चित गरी बालश्रम मुक्त तथा बालमैत्री समाजको निर्माण गर्ने उद्धेश्यलाई सहयोग पुर्याउनको लागी कार्यशाला भएको कुरा चिल्ड्रेन–नेपालका सह सयोजक रमेश सुवेदीले बताउनु भएको थियो ।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा अपडेट
धेरै पढिएको

महाशिवरात्रीको अवसरमा करापुटार धार्मिक तथा साँस्कृतिक महोत्सव फाल्गुण २० देखी २९ सम्म।

मध्यनेपाल नगरपालिकाको १४ औ हिउदे अधिवेसन सम्पन्न, फोटो तथा भिडियोहरु सहित,

भोर्लेटारमा बृहत रक्तदान सम्पन्न ४८ युनिट रगत संकलन।

गोर्खाकालिकाको भलिबलको उपाधि रूपाकोट मुस्लिम समाजलाई

पोखरामा मनाइयो मुक्तक दिवस, उषा शेरचनलाई राष्ट्रिय मुक्तक पुरस्कार दिइने

शुभकामना ईशानेश्वर माविलाई ! (कविता)


TOP