सामाजिक बुुद्धिमत्ता : सम्बन्धको ‘मेटामफोर्सिस’ – Sarangi News

प्रारम्भ : सामाजिक बुद्धिमत्ता मानव सम्बन्धहरूको न्यूरोसाइन्स हो । नयाँ विज्ञान हो । एक पूर्ण मार्गदर्शक हो । यसले हामीलाई आफ्नो समुदाय र समाजको लागि सकरात्मक परिवर्तन गर्न महत्वपूर्ण भूमिका खेल्छ । यसले सामाजिक समृद्धि, समानता र सहयोगको माहोल निमार्ण गर्दछ । सामाजिक बुद्धिमत्ता समाजका सबै व्यतिm र समुहहरुको विश्वास, नैतिकतामा आधारित हुन्छ । अहिले हामी पूर्वाग्रहले ग्रसित छौं । हाम्रो विचार प्रदुषित छ । यसले गलत निर्णय गर्ने सम्भावना बढ्छ । यहाँ हामीले आलोचनात्मक सोच विकास गरि प्राप्त जानकारीलाई वस्तुनिष्ठ रूपमा विश्लेषण गर्छौं । नयाँ बैचारी निमार्ण गरि सही निर्णय गर्छौं। जति हाम्रो सकरात्मक र आलोचनात्मक सोच बढ्दै जान्छ, हामी उती सुदृढ र पूर्वाग्रहबाट मुक्त हुँदै जान्छौँ । जटिल सामाजिक मुद्धामा अन्तरक्रिया गर्ने र प्रभावकारी ढंगले नेभिगेट गर्ने मानब सम्बन्धको ‘नयां वैचारीकी’ नै सामाजिक बुुद्धिमता हो ।

सामाजिक बुद्धिमत्ता : परिचय
ल्याटिन भाषाको इन्टेलिजेरा शब्द फ्रेन्च इन्टेलिजेन्टिया हुदैँ अंग्रेजीमा इन्टेलिजेन्स भएको हो । जस्को शाब्दिक अर्थ बुझ्नु भन्ने हुन्छ । इन्टेलिजेन्स शब्दको नेपाली रुपान्तरण बुद्धि वा वौद्धिकता अथवा बुद्धिमत्ता हो । बुद्धिमत्ताले मानिसलाई नयाँ परिस्थितिहरू राम्ररी बुझ्न र तिनीहरूलाई अनुकूल बनाउन मद्दत गर्दछ । बुद्धिमत्तालाई ’सूचना प्रशोधन गर्ने क्षमता’ को रूपमा पनि बुझ्न सकिन्छ।
सामाजिक बुद्धिमत्ता विशेष गरी प्रभावकारी ढंगले नेभिगेट गर्ने, जटिल सामाजिक मुद्धामा अन्तरक्रिया गर्ने र हाम्रो मस्तिस्कको प्रयोगद्धारा आफू र अरूलाई बुझ्ने मानव क्षमता हो । सामाजिक वैज्ञानिक रोस होहेनविलको मतमा सामाजिक बुद्धि भनेको आत्म र सामाजिक सचेतना, विकसित सामाजिक विश्वास र व्यवहार, र जटिल सामाजिक परिवर्तन व्यवस्थापन गर्ने क्षमता र भोकको एक समग्र उपाय हो। सामाजिक बुद्धिमत्ता सिद्धान्त पहिलो पटक सन् १९२० मा मनोवैज्ञानिक एडवर्ड थोर्नडाइकले विकास गरेका थिए । । हावर्ड गार्डनरको मल्टिपल इन्टेलिजेन्स थ्योरी अनुसार अन्तरव्यतिmगत बौद्धिकतासंग रिनेभेन्ट समाजिक बौद्धिकतालाई थोर्नडाइकले “पुरुष र महिला, केटाहरू र केटीहरू, मानव सम्बन्धमा बौद्धिक रूपमा काम गर्ने क्षमता हो भनेका छन् ।

सामाजिक बुद्धिमत्ताका कारक र पक्षहरु
सामाजिक बुद्धिमत्ता मानव सम्बन्धको नयाँ विज्ञान हो । यो व्यापक, समग्र र एकीकृत विषय पनि हो । सामाजिक बुद्धिको आधारमा आफू र अरूलाई बुझ्ने र सामाजिक परिवेशहरुमा घुलमिल हुन, अरूको कार्य र प्रतिक्रियाहरू बुझ्न र प्रशंसा गर्ने क्षमतालाई बुझाउँछ । समग्रमा समाजमा बुद्धिमानीपूर्वक काम गर्नु र समाजले तपाईको बुद्धिलाई स्वीकार गर्नु सामाजिक बुद्धिमत्ताको सबल पक्ष हो । सामाजिक बुद्धिमा धेरै कारक र पक्षहरू समावेश छन् । जसमा अन्तरव्यक्तिगत सहयोग, सञ्चार सीप, सहसम्बन्ध, अन्तरव्यक्तिगत सम्बन्ध, सामाजिक द्वन्द्व व्यवस्थापन, सामाजिक प्रतिबद्धता, सहयोग, धैर्यता, सांस्कृतिक अभिमुखीकरण, सामाजिक समानुभूति, समन्वय, सहकार्य, व्यवहार आदि पर्दछन् ।

यसले कसरी काम गर्दछ ?
अन्तरव्यक्तिगत सहयोग : सामाजिक बुद्धिमा तपाईको व्यक्तित्व कस्तो छ ? भन्ने कुरा निकै महत्वपूर्ण छ । व्यक्तित्व तपाईं कस्तो देखिनुहुन्छ भन्नेमा मात्र सीमित छैन् तपाईको बडी ल्याङ्वयज, तपाईले दिने प्रतिक्रिया, विनम्रता र आत्मविश्वासी र गम्भीरतापूर्वक सोच्नु हुन्छ भन्ने कुरा पनि पर्दछ । तपाईले आफ्नो काममा कति मिहिनेत गर्नुभयो भन्ने कुरा सधैं जाँच गरिन्छ। सामाजिक कार्य र कर्तव्यमा कति भाग लिनुहुन्छ र कति कर्तव्यनिष्ठा देखाउनुहुन्छ त्यो पनि व्यक्तित्वको अंश हो । तपाईं जति स्वतन्त्र हुनुहुन्छ, समाजमा तपाईंको स्थान उति राम्रो हुन्छ।

प्रभावकारी सञ्चार : प्रभावकारी संचार कौशलले सामाजिक जीवनमा महत्वपूर्ण भूमिका खेल्छ। संचार कौशल मौखिक र गैर–मौखिक हुन्छन् । तपार्इं जति धेरै सकरात्मक संवाद गर्नुहुन्छ, समाजले तपार्इंलाई त्यति नै स्वीकार्य दिन्छ । सञ्चारमा, बोल्ने मात्र होइन, सुन्ने र कति प्रतिक्रिया पाइरहेको छ भन्ने कुरा पनि उत्तिकै महत्वपूर्ण हुन्छ।

सह-सम्बन्ध : सामाजिक बुद्धिमा सहसम्बन्धको विशेष महत्व छ । स्वाभाविक रूपमा एक व्यक्तिले अर्को व्यक्ति वा समूहसँग विभिन्न प्रकारका व्यक्तिगत, पारिवारिक, व्यावसायिक र सामाजिक सम्बन्धहरू कायम राख्नुपर्छ। यी सहसम्बन्धहरू प्रस्तुत गर्न एक व्यक्तिसँग विशेष सीपहरू हुनुपर्दछ। यो सामाजिक सम्बन्ध अचानक र स्वचालित रूपमा जोडिएको हुँदैन् । यस्तो सम्बन्धलाई सार्थक बनाउन आपसी सहयोग सृजना गरी विकास र प्रगति हासिल गर्न सकिन्छ ।

पारस्परिक सहयोगः सामाजिक बुद्धिमा पारस्परिक सहयोग उत्तिकै महत्वपूर्ण छ । हाम्रो भविष्य समाजका विभिन्न तत्वहरूको सहयोगमा निर्भर गर्दछ। निःसन्देह, हाम्रो प्रगति र विकास हामीले सामाजिक बुद्धिको बलबाट प्राप्त हुन्छ । समाजमा तेस्रो पक्ष व्यक्ति र समूहहरू सधैं हामीसँग सहयोग गर्न तयार छैनन्, सहयोग प्राप्त गर्न पनि सजिलो छैन् । पारस्परिक सहयोग समाजको नजरमा योग्य र उपयुक्त व्यक्तिलाई प्रदान गरिन्छ । यो सहयोग प्राप्त गर्न तपाईंले आफ्नो सामाजिक बुद्धिलाई उच्च स्तरमा लैजानुपर्छ। जति सकारात्मक भएर सहयोगलाई प्रोत्साहन दिनुहुन्छ, त्यति नै अरुबाट सहयोग प्राप्त हुनेछ।

समानुभूति : सामाजिक बुद्धिमा समानुभूति एक महत्वपूर्ण कारक हो । यसमा हामी अर्कोको स्तरमा सोच्दछौं । हामीमा समानुभूति उच्च छ र हामी अरूको पीडा, समस्या र कठिनाइहरू छिटो नोटिस गर्छौं। जति उच्च समानता हुन्छ, त्यति नै धेरै मानिसहरू तपाईका फलोअर्स हुन्छन् । तपाईले जति धेरै फलोअरहरू पाउनु हुन्छ, त्यति नै धेरै प्रचार पाउनु हुन्छ र तपाई जति धेरै प्रगति गर्नुहुन्छ र बढ्नुहुन्छ।

समूह र संगठनात्मक कौशल : समूह र संगठनात्मक कौशल सामाजिक बुद्धिको भाग हो । एकपटक एउटा समूह बनेपछि त्यो समूहले नेतृत्व गर्छ। समूहलाई मार्गदर्शन गर्ने, सामूहिक लक्ष्य र उद्देश्यहरू प्राप्त गर्न मद्दत गर्नु सामाजिक बुद्धिको महत्वपूर्ण भाग हो । समूह संगठन र समूह तत्वहरूको समन्वयले असम्भवलाई सम्भव बनाउँछ।

नागरिकहरुमा सहानुभूति, समानता, न्याय र दिगो विकासको महत्व जगाउने, सामाजिक, मनोवैज्ञानिक, र शारीरिक कल्याणमा दया, विचारशीलता, र आत्म–जागरूकताको प्रभावको खोज गर्ने भएकाले सामाजिक बुद्धिमत्ताको विकास गर्न सर्वव्यापी प्रयास आवश्यक छ l

आलोचनात्मक सोच : समाजमा विभिन्न समस्या र कठिनाइहरूको बारेमा आलोचनात्मक सोच सामाजिक बुद्धिको भाग हो । धेरै अवस्थामा हामी पूर्वाग्रहले दूषित छौं । यसले गलत निर्णय गर्ने सम्भावना बढ्छ । आलोचनात्मक सोचले जानकारीलाई वस्तुनिष्ठ रूपमा विश्लेषण गर्छौं र यसको बारेमा हाम्रो राय बनाउँछौं, नयाँ बैचारीकी निमार्ण गर्दछौँ र सही निर्णय गर्छौं। जति हाम्रो आलोचनात्मक सोच तीक्ष्ण, सुदृढ र पूर्वाग्रहबाट मुक्त छ, समाजमाले हामीलाई स्वीकार्य दिन्छ, हामी एउटा सामाजिक आइकन बन्छौँ ।

धैर्यता : समाज जटिल र बुझ्न निकै गाह्रो भएकोले हरेक पाइला पाइलामा धैर्यताका साथ अघि बढ्न जरुरी हुन्छ । समाजमा त्यस्ता धेरै चीजहरू छन् जसले तपाईंको रिसको पारो ह्वात्तै बढाई दिन्छन् । धिरताले हाम्रो रिसलाई काबुमा राख्न मदत गर्छ । समयको बेगलाई स्वीकार गर्छ किनकी धैर्यताले एक उच्च व्यक्तित्वको निमार्ण गर्दछ ।

सहयोगी र छनोट : सहयोगी हुनु सामाजिक बुद्धिको अर्को भाग हो । हामीं कस्तो कुरालाई समर्थन गर्नुहुन्छ भन्ने कुराले समाजमा निकै महत्व राख्छ । तपाईँ राम्रो कुरालाई समर्थन गर्नुहुन्छ कि नराम्रो कुरालाई अस्वीकार गर्नुहुन्छ ? तपाईं के गर्दै हुनुहुन्छ ? तपाई के को लागी कस्को पक्षमा उभिनुहुन्छ ? यस्तो बेला तपाईको व्यक्तित्व र सामाजिक बौद्धिकता के हुन्छ ? समाज हेरिरहेको हुन्छ र हाम्रो बारे आफ्नो धारणा बनाएको हुन्छ ।

सामाजिक प्रतिबद्धता : म समाजको एक महत्वपूर्ण हिस्सा हुँ । म यो समाजप्रति ऋणी छु । यो प्रतिबद्धतालाई हामीले जीवनमा सदा कायम राख्नुपर्छ। प्रतिबद्धता कुरा र वार्ताबाट प्राप्त हुँदैन तर कार्य र कार्यले प्राप्त हुन्छ। प्रतिबद्धता भनेको वाचा मात्र होइन, सकारात्मक कार्य हो ।

सामाजिक द्वन्द्व व्यवस्थापन : समाजमा व्यक्ति वा समूह वा समूहबीच निरन्तर द्वन्द्व भइरहेको हामीले देखेका छौं । भोगेका पनि छौँ । कहिलेकाहीँ यी द्वन्द्वहरू हल्का हुन्छन् र कहिलेकाहीं तिनीहरू चरम हुन्छन् । हाम्रो सामाजिक स्थिति हामी यी विवादहरूलाई कसरी ह्यान्डल गर्छौं वा समाधान गर्छौं भन्नेमा निर्भर गर्दछ । तपाई सामाजिक बुद्धिमत्ताले युक्त हुनुहुन्छ भने यस समयमा सबैभन्दा महत्वपूर्ण कुरा के हो भने विवादित व्यक्ति वा समूहले तपाईंलाई समाधान गर्ने विश्वास र जिम्मेबारी दिन्छन् ।

पारस्परिक सम्बन्धहरू: जब हामी समाजमा बस्छौं, हामी धेरै व्यक्तिहरूसँग सम्पर्कमा आउँछौं। सम्बन्धहरुमा बाँधिन्छौँ । यस्ता सम्बन्धहरू छोटा, अस्थायी र दीर्घकालीन पनि हुन्छन् । सामाजिक स्थिति र सम्बन्ध निभाउने तरिकाद्वारा निर्धारण हुन्छन् । जस्तो कि केही काम र नाफाको लागि मात्रै अन्तरव्यक्तिगत सम्बन्ध छ भने त्यो सम्बन्धको आयु छोटो हुन्छ । लामो समयसम्म धेरै चीजहरू गुमाउदै जानुपर्छ । सम्बन्ध जति आर्दश, सम्मान्ति हुन्छ । सम्बन्ध कसिलो हुन्छ, त्यति नै दीर्घकालीन हुन्छ ।

निष्कर्ष
सामाजिक बुद्धिमत्ताले अरूसँगको तपाईंको सम्बन्धलाई मात्र सुधार गर्दैन, यसले हरेक नागरिकहरुलाई नागरिक जिम्मेवारी, सामाजिक संवेदनशीलता र समाजका समस्याप्रति सचेत बनाउँदछ । नागरिकहरुमा सहानुभूति, समानता, न्याय र दिगो विकासको महत्व जगाउने, सामाजिक, मनोवैज्ञानिक, र शारीरिक कल्याणमा दया, विचारशीलता, र आत्म–जागरूकताको प्रभावको खोज गर्ने भएकाले सामाजिक बुद्धिमत्ताको विकास गर्न सर्वव्यापी प्रयास आवश्यक छ ताकि समाजलाई झनै समृद्ध र सुसंस्कृत बनाउन सकिओस् ।

(लेखक सारङ्गी न्युजका सम्पादक तथा सामुदायक विद्यालयका सामाजिक शिक्षक समेत हुन्)

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा अपडेट
धेरै पढिएको

प्रथम वसन्त स्‍मृति कपको उपाधी करापुटार भेटरान्सलाई।

जिल्ला स्तरिय तेकवान्दो प्रतिष्पर्धा हिमाली बोर्डिङमा सम्पन्न।

बुद्ध आविमा पाहार ट्रसको स्थलगत अध्ययन, ८ कोठे अत्याधुनिक विद्यालय भवन बन्दै !

अनुपम म्युजिकको २०२ औँ तालिम सम्पन्न

भोर्लेटारमा एक दिने स्वास्थ्य सिविर सम्पन्न।

भोर्लेटारमा प्रथम वसन्त स्‍मृति भेटरान्स कप शुरु।


TOP